Južná Kórea a Mikronézia
Výber termínu
Popis zájazdu
Dobrodružná cesta, vďaka ktorej spoznáte hodnoty zaujímavých Kórejcov, okorenená tropickou dávkou exotiky v podobe ostrovov Mikronézie. Cesta, kde spoznáte najkonfuciánskejší národ s jedinečnou kultúrou a delikátnou kuchyňou vystriedaný za prírodný klenot Tichomoria v podobe ostrovov Guam, Pohnpei a Marshallové ostrovy. Tichý oceán skrýva tisícky malých rajských ostrovov, o ktorých nevieme takmer nič. Na tejto fantastickej ceste navštívime aspoň malý zlomok z nich a budete ich považovať za najväčšie cestovateľské skalpy, ktoré ste kedy ulovili.
1. deň:
Odlet z Viedne špičkovou leteckou spoločnosťou. Ak chcete aby Vám let ubehol rýchlejšie tak si stiahnite , zatvorte oči a snívajte priamo na palube. Ak chcete letieť vo vyššom štandarde v takom prípade si nezabudnite priplatiť business class alebo First class, ak na danom lete je.
2. deň:
Prilietame do Južnej Kórei na jedno z najlepších letísk na svete podľa Skytraxu. Hlavné medzinárodné letisko ICN je skutočne kapitolou samou o sebe. Neskôr, pri odlete domov tu môžete nakupovať v najväčšom letiskovom Louis Vuitton obchode na svete a samozrejme aj mnohých ďalších. Ešte v lietadle ste vyplnili vstupné karty do Južnej Kórei a po imigračnom a colnom procese môžeme konečne povedať, že sme tu! Privátny letiskový transfer po špičkovej diaľnici z Incheonu až do Seoulu a check in v hoteli podľa výberu. Úroveň hotelov je vysoká, ak ste nároční tak odporúčame naše prémiové hotely. Prvá noc v Seoule. Možno už dnes vyrazíte do nočného mesta, alebo si oddýchnete a zvyknete si na časový posun. Každopádne zajtra nás čaká nádherný deň.
3. deň:
Dnes navštívime najstráženejšiu hranicu na svete so skratkou DMZ. Demilitarizovaná zóna leží na 38. rovnobežke a je jednou z posledných svetových pamiatok studenej vojny. Najsevernejšia vlaková stanica v Južnej Kórei a miesto odkiaľ ďalekohľadmi dovidíme do Severnej Kórei. Odusan unification observatory a hľadať budeme aj najväčšiu vlajku na svete. Započúvajte sa do zvukov, ktoré vychádzajú z druhej strany. Občas sú to budovateľské piesne, občas zavíjajúce útočiace vlky, všetko to má povedať, že Severná Kórea je silnejšia a komunizmus lepší. Žiaľ. Uvidíme vojakov severokórejskej armády? Ak nie, musíte sa s nami vybrať na zájazd Severná Kórea. Celá oblasť je prísne strážená a samotná návšteva DMZ sa môže kedykoľvek uzatvoriť. Garantujeme však, že Severnú Kóreu uvidíte a zo smutných pribehov DMZ mrazí. Poobede sa vrátime do Seoulu.
Seoul. Mesto, kde sa miešajú historické kráľovské paláce s modernými výškovými budovami. Veľkolepé nákupné centra a labyrint ázijských trhov. Najskôr navštívime rezidenciu dynastie Čoson (1392 -1910) v paláci Gyeongbokgung s farebnou výmenou stráži. Krásny a rozľahlý palác prešiel viacerými rekonštrukciami veď len nedávno ho zničila severokórejská armáda. Práve v tomto paláci vzniklo moderné kórejské písmo, ktoré nahradilo čínske a dynastia Čoson ( Joseon) je najvýznamejšou vôbec.
Pred nami Myengdong kórejská odpoveď na Piccadily Circus. Spleť uličiek s množstvom kórejských obchodov a reštaurácií s nezamenitelnou príchuťou Soulu. Vyrážate na street food alebo dáte prednosť kvalitnej reštaurácii?
4. deň:
Z histórie sa prenesieme do modernej súčasnosti a prejdeme na opačnú stranu kde sa zastavíme na K star road. Práve tu sídli vyše polovica z najznámejších kórejských filmových spoločností a cestu lemujú postavičky GangnamDols. Kstar road má aj prezývku "miesto kde sa rodia hviezdy" či hrdý titul najluxusnejšej ulice mesta, niečo podobné ako tokijská Ginza.
Kórejská hudba, filmy, móda a kozmetika dominujú modernému svetu. Všetko to však začal jeden človek, jeden klip, jeden tanec..."oppa Gangnam style!" Sme v Gangname a fotíme sa v tradičnej póze pred gigantickýmu rukami rapera Psy, ktorý katapultoval Kóreu do mediálnych výšin. Vo vnútri CoEx mall si prídu na svoje fanúšikovia Instargramu a spravíte si zábery vo fantastickej knižnici Starfield, ktoré Vám bude každý závidieť.
Vrátime sa na opačný breh rieky Han a tu nás čaká Namdaemun je najväčším trhoviskom krajiny, kde ochutnáme ženšen, ktorý do Kórey chodili odjakživa kupovať aj Číňania. Starobylá brána mesta Sungnyemun je označovaná ako národná pamiatka číslo jedna. Pred nami Myengdong kórejská odpoveď na Piccadily Circus. Spleť uličiek s množstvom kórejských obchodov a reštaurácií s nezamenitenou príchuťou Soulu. Vyrážate na street food alebo dáte prednosť kvalitnej reštaurácii? Nákup kórejskej kozmetiky si nechajte na zajtra!
5. deň:
Dnešný deň je možnosť celodenného fakultatívneho výletu do mesta Busan. Busan je druhým najväčším mestom krajiny, položené na juhu Kórejského polostrova na brehoch Japonského mora. Kórejským rýchlovlakom KTX sa presunieme rýchlosťou 300km/h za 2 hodiny zo Soulu do Busanu. Program odštartujeme v kultúrnej dedine Gamčeon, ktorú kedysi vybudovali trestanci. Dnes je to miesto plné farieb, pouličného umenia a zaujímavých kaviarni s prezývkou kórejske Machu Picchu vám bude pripomínať juhoamerickú favelu. Diamantový most s modernými mrakodrapmi štvrte Haeundae a ohromné druhy morských živočíchov na rybom markete Jagalchi, vás uchvátia viac ako na japonskom Tsukiji markete. Večerný návrat späť do Soulu.
Seoul si zamilujú všetci fanúšikovia kórejskej modernej kultúry. Či už sú to filmy, seriály, hudba, hry, kozmetika tak si každý príde na svoje. Program začneme spoločne a pôjdeme na fantastickú vyhliadku na N Seoul tower. Pohľad na mesto z vtáčej perspektívy a poobede voľný program. O Seoule už všetko viete a teraz je už len na Vás čo si pozriete. Využite druhé najlepšie metro na svete a dostanete sa rýchlo kamkoľvek chcete. Máte radi seriál Squid games? Mnohé miesta z prvej aj druhej série sa nachádzajú priamo v Seoule a ľahko sa k nim dostanete. Hudobné štúdiá a miesta kadiaľ chodia megaviezdy kórejskej pop kultúry? Nie je problém. Fandíte kórejskej kozmetike, chcete skvelé ceny a takpovediac neobmedzený výber? Aj v tomto prípade ste na správnom mieste. Nikto Vás nebude naháňať ( okrem manžela) a vyberiete čo len chcete. Pozeranie Netflixu už bude vždy iné, pretože viete presne ako to "tam vyzerá".
Kórejská kuchyňa je samostatnou témou a v CK odporúčame aby ste aspoň jeden večer išli do niektorej z reštaurácií s Michelinskou hviezdičkou. V Seoule ich máte neúrekom. Le Yeon, Soigné, Kwonsooksoo, Yungsik, Muni a ďalšie...je ich tu 31! ( počet sa priebežne mení).
Seoul je proste cool mesto, mesto ktoré vstalo z popola. Mesto žijúce v tieni Pchongjangu, mesto udávajúce svetové trendy, mesto hudby, filmu a radosti, mesto najväčších svetových korporácií, mesto kde je absolútne všetko možné.
6. deň:
Rozlúčime sa s Južnou Kóreou a letíme na rajský ostrov v Tichom oceáne - Guam. Po 4 a pol hodinovom lete sa dostaneme na najväčší ostrov súostrovia Mariány. Spíme v 5* hoteli, ktorý sa nachádza v zátoke Tumon Bay, necelých 15 minút jazdy autom z medzinárodného letiska Antonia Borja Won Pata. Hotel má výbornú lokalitu, vlastný vonkajší bazén a krásnu privátnu pláž. Izby sú kompletne vybavené klimatizáciou, WC, fénom, kúpeľňou, kávovarom, chladničkou, trezorom a balkónom. V cene nie je žiadna strava a stravovať sa môžete priamo v hotelovej reštaurácii alebo jeho blízkom okolí. Usmiaty hotelový personál je tu vždy veľmi ochotný a nápomocný. Zoznámenie sa s okolím.
7. deň:
Guam je najväčším ostrovom Mikronézie so stálym tropickým podnebím počas celého roka. Hneď ráno vyrážame na okruh ostrovom. Severná časť ostrova je koralového pôvodu a nížinatá, južná je sopečného pôvodu a hornatá. Po 2. svetovej vojne, až do roku 1974 tu žil zakopaný v bunkri japonský vojak. Nevedel, že už 28 rokov je po vojne. No podľa nás v CK sa mu len páčilo na ostrove, ktorý je najbližšie k Mariánskej priekope (svetový Antieverest s hĺbkou 10 920 metrov). V absolútnej tme a pri obrovskom tlaku tu žijú mnohé záhadné živočíchy s velikánskymi očami, o ktorých vedci dodnes vedia minimum. Na ostrove sídli vojenská letecká a námorná základňa USA. Brunch si dáme v Jeffovej pirátskej reštaurácii na vzdialenom juhovýchode ostrova. Z vyhliadky dvoch zaľúbencov si vychutnáme západ slnka nad najznámejšou zátokou Tumon s najkrajšou plážou ostrova, kde sa nachádza aj náš luxusný hotel. Večer prechádzka po vysvietenej ulici preplnenej značkami ako Gucci, Rolex, Chanel, Louis Vuitton, Hermes. Je steak, ktorý ochutnáte na večeru, tým najlepším vo vašom živote?
8. deň:
Z Mariánskych ostrovov prelietame na Karolíny. Dnes absolvujeme prelet do federatívnych štátov Mikronézie letom, ktorý domáci prezývajú "the Island Hopper". Odlieta sa z amerického ostrova Guam a jeho finálnou destináciou je Havaj. Let ma celkovo 6 medzipristátí na exotických ostrovoch roztrúsených v Mikronézii. V CK využívame nakombinovanie tohto zaujímavého letu a na vybraných ostrovoch v Mikronézii sa preto vieme zdržať niekoľko dní. Pristaneme najskôr v štáte Chuuk, následne preletíme na POHNPEI, ktorý je najväčším a najhornatejším ostrovom spolkového štátu federatívneho štátu MIKRONÉZIE. Úplne iný svet! Pozor na hlavu, padajú kokosy! Máme 3 plné dni na objavovanie jedného z najexotickejších miest, aké ste kedy navštívili. Ako prvé si pôjdeme pozrieť mesto Kolonia, kde sa nachádza zrúcanina kostola, ktorý bol postavený nemeckými misionármi. Zahalené japonské tanky do tropických paliem, ktoré tu ostali po druhej svetovej vojne.
9. deň:
Prenajatou dopravou iba pre nás vyrážame na opačný koniec ostrova k mágiou zakliatemu Nan Madol s pohnutou minulosťou. Benátky Pacifiku, Nebeský útes, takéto prezývky charakterizujú pamiatku, ktorá Vám vyrazí dych. Postavili ho Gréci pred 2300 rokmi? Alebo dvaja bratia, zakladatelia dynastie Saudeleur, ktorých posledný vládcovia boli málo obľúbený, kvôli praktizovaniu kanibalizmu. Aj napriek tomu vládli 500 rokov. Na Tahiti nič takéto nenájdete. Archeológovia hovoria, že viactonové kamene prepravovali z ostrova, ktorý je hodinu letu. Vtedy však lietadlá nemali... Budete sa cítiť ako objavitelia. Žiadne zátarasy, žiadni iní turisti, iba Vy a nedozerný oceán. Všetci si zaplávame pod vodopádom na opačnej strane ostrova. Ubytovanie je tu jednoduché, aj keď opäť najlepšie v celom štáte.
10. deň:
Výstup na hornatý ostrov Sokehs. Z najvyššieho vrchu ostrova vo výške 270 metrov si vychutnávame krásny výhľad na celý ostrov. Malé domorodé domčeky, bujná príroda. Mango, kokosové palmy, taro, jackfruit, noni (weipwul) a chlebovník. O exotické druhy ovocia sa tu budeme potkýnať na každom kroku. Hala ovocie, ako sa často krát prezývajú plody stromu Pandanus, tu dorastajú do obrovských rozmerov a hustá džungľa jedného z najkrajších tropických ostrovov sveta. Zažijeme prípravu magického nápoja sakau, ktorý opäť všetci ochutnáme. Ide o nápoj, ktorý nám ochromí telo, ale myseľ budeme mať čistú a jasnú. Prejdeme hlavné mesto Palikir, odkiaľ sa vládne štátu (FSM) na ploche 3 000 km2. Ako vyzerá parlament bývalých ľudožrútov a jeden z posledných matriarchátov sveta? Ukážeme Vám miesto, kde žijú v miestnej rieke dvoj až trojmetrové úhory a Vy ich budete môcť nakŕmiť malými makrelami vo voľnej prírode.
11. deň:
Ďalší vyhliadkový let. Pristávame na vojenskom ostrove Kwajalein, ktorý je aj miestom vesmírneho výskumu. Na tomto ostrove je prísny zákaz fotiť aj z lietadla. Krátke medzipristátie a následne preletíme na super exotické Marshallove ostrovy. Vyše tisíc koralových ostrovov a malých atolov. Veľký zážitok a nádherné fotografie z lietadla. Na túto cestu Vám odporúčame zobrať si so sebou dron. Opäť totálne iné ostrovy, než aké sme videli doteraz. Najvyšší vrch tu má 3 metre, skoro žiadna pevnina. Autami prejdeme po jedinej asfaltke hlavného mesta okolo všetkých oficiálnych inštitúcii Majuro.
12. deň:
Prenajatou loďou vyrážame okolo ostrovčekov a v štýle Robinsona Crusoe hľadáme ten najkrajší ostrov sveta. Ponoríme sa za vrakom lietadla a vrtuľníka na dno pokojnej lagúny. Väčšina z Vás to dokáže. Na panenskom ostrove si vychutnáme krásnu pláž, šnorchlovanie pri koraloch a užívať si budeme pokoj na súkromnom ostrove Eneko. Pri odlive sa viete pešo prejsť medzi jednotlivými maličkými, panenskými atolmi. Bude vás to lákať na takúto prechádzku, ale pozor - buďte opatrní a sledujte si čas. Naspäť sa musíte dostať pred príchodom prílivu. Ten býva taký vysoký, že prechodnú cestu medzi atolmi zaplaví, a taký silný, že lode s motorom sa cezeň majú problém sa dostať. Nemáte šancu ho preplávať.
13. deň:
Dnes odchádzame súkromnou loďou s kapitánom na rybačku do otvorených vôd Tichého oceánu. Loď je vybavené niekoľkými udicami, s extrémnou tvrdosťou a profesionálnymi navijakmi na morské ryby. Podarí sa nám uloviť väčšieho tuniaka ako naposledy? Alebo ulovíte krásnu rybu Wahoo?
14. deň:
Lúčime sa s exotickým Pacifikom a odlietame dlhým letom do Európy.
15. deň:
Prílet domov